Ви скажете: навіщо бібліотекарям під час навчання лізти на гору Говерла у Карпатах? 😉 Відповідаю: аби побороти власні страхи, подумати про особисте, про плани на майбутнє, обмінятись досвідом, розказати громаді про сучасні бібліотеки, відкрити свій внутрішній світ, коли на тебе впливає якомога менше факторів, відчути гармонійний зв’язок з природою, бо саме у таких умовах створюється не просто команда, а справжня сім’я, яка готова спільними зусиллями “перевертати гори” і підкорювати нові вершини (особисті та професійні), аби зрозуміти, що кожен учасник ІІ Літньої школи молодих бібліотекарів УБА – справжній лідер по життю! Бо гори підкорюються не всім.
Починаючи свій підйом на гору, команда школи навіть не уявляла, що бачитиме частинку вершини тричі, а йти і бачити, куди маєш дістатись – оце мотивація. Адже якщо ти раніше не підкорював гірські вершини, то чи цікаво тобі буде йти невідомом куди, не бачачи кінцевої мети?
Тому синій маршрут для підйому був обраний організатором школи, Миколою Вірстюком, не випадково, а для того, аби скоротити час підйому, мотивувати школярів та показати справжні краєвиди і наполегливість учасників. Адже, як відомо, звичайний підкорювач Говерли підіймається на вершину цим маршрутом за 2,5 години, а перші три ластівки Молодіжної секції Української бібліотечної асоціації піднялись на вершину у 2061 м над рівнем моря за годину і п’ятдесят хвилин.
І не важливо, хто першим підкорив Говерлу – важливо, що піднялись всі! А це 19 учасників, 4 тренери і майбутній лідер по життю, маленька Олюня. І всі разом ми співали гімн України та символічну пісню для кожного українця в цьому році – “Воины света”.
Отут видно було команду, бо допомогти останнім піднятись на гору – піде не кожен, потурбуватись про тепло та стан учасників – зможуть одиниці, а дивитись один за одним і працювати в парах, в групах, в команді – оце завдання, з яким впорались школярі.
А за кілька хвилин після початку спуску пологим зеленим маршрутом почався шквальний дощ з градом, і тут здавалося б кожен має бути сам за себе, але запитавши у будь-кого, хто йшов позаду – можна було дізнатись, де зараз ті, хто йдуть за ними, і де ті, хто попереду. Можна було отримати руку підтримки, як від школярів, так і від людей, які так само потрапили у непогоду.
Після завершення дощу всі спускались у своєму темпі: самостійно, в парах, в групах і ділились враженнями, обмінювались досвідом, налагоджували співпрацю один з одним, з громадою, наводили порядок у думках.
Як усі піднялись, то так само організатори школи відслідкували, щоб усі спустились, сіли в автобуси і благополучно повернулись до готелю.
І після відпочинку на нас чекала рефлексія від Ярослави Хіміч, яка запропонувала поділитись враженнями особистими та професійними. З того вийшло, що у особистому плані школярі: подолали страх висоти (чи не подолали, але піднялись разом з усіма, а це вже особиста витримка), доторкнулись до хмаринки, відпочили морально, отримали дозу адреналіну, здійснили давнє бажання піднятись в гори, побували у Карпатах, навчились допомагати один одному, працювали у команді, знайшли маленького друга, а найголовніше підкорили гору! Більше того, понад 20 молодих бібліотекарів підкорили найвищу вершину Українських Карпат і найвищу точку України! 😉
А тепер час дізнатись професійні враження від підкорення Говерли: це постійне нагадування про тренінг від Ярослави Хіміч, обмін досвідом між різноманітними бібліотеками України, розповіді геть стороннім людям про інноваційні послуги сучасних бібліотек, бібліотечне селфі на вершині Говерли, думки про отримання бібліотечної освіти, думки про роботу Молодіжної секції УБА, роздуми про важливість бібліотечних шкіл (варто зазначити, що цим переймається далеко не один учасник школи), професійне лідерство та усвідомлення того, що такої кількості бібліотекарів найвища вершина Українських Карпат ще не бачила до 21 серпня 2014 року.
А для розрядки один з аніматорів, Олександр Коган, підготував різноманітні завдання для того, аби закріпити результат командної роботи на горі, підкріпленням цього ж у свідомості та відчуттях школярів.
P.S. І далі думайте: чи готові Ви підкорити гірську вершину з особистими та професійними думками, як це зробила команда ІІ Літньої школи молодих бібліотекарів УБА? 😉
З любов’ю,
Ганна Дворна,
учасниця ІІ Літньої школи молодого бібліотекаря УБА,
бібліотекар методико-бібліографічного відділу
Запорізької обласної бібліотеки для юнацтва